ÇOCUĞUN HAYATINDA OKULUN YERİ

PSK CANAN CANTÜRK
ÇOCUĞUN HAYATINDA OKULUN YERİ

“Çocukların okula adaptasyonu konusunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?”

Okula başlamak, çocuğun hayatındaki önemli dönüm noktalarından birisidir. Bir çok çocuk o zamanı heyecanla bekler. Bu onlar için bir nevi, büyümenin somut ifadesidir.

Çocuk, her ne kadar okula başlamak için sabırsızlansa da okulun ilk günlerinde kaygılı ve isteksiz olabilir. Ebeveynler, çok hevesli olan çocuklarının birdenbire okuldan soğumasına bir anlam veremezler. Bu durum onları bazen telaşa düşürür.

Çocuğu okula başlayacak ebeveynin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken husus; çocuğa okula alışması için biraz süre vermek olmalıdır. Çünkü okul onun için çok yeni ve belirsizliklerle dolu bir ortamdır. Bu nedenle başlangıçta tehlikeli ve korkutucu gelebilir.

Adaptasyon süresince ebeveynlerden biri ilk bir kaç gün çocuğun yanında okula gitmelidir. Ancak okulda bulunduğu sürece kafasına göre sınıfa girip çıkmamalı ve ya çocuğu çıkarmamalı, öğretmenin talimatlarına göre hareket etmelidir. Anne-babasının dahi öğretmenin dediklerini yaptığına şahit olan çocuğun öğretmenine güvenmesi ve onun otoritesini kabul etmesi daha kolay olur.
Aile çocuğun adaptasyon süresince serinkanlı ve sakin olmalıdır. Bunun geçici bir süreç olduğunu aklında tutmalıdır. Çocuğun bu durumu ebeveynleri paniğe düşürürse, bu defa, çocuk gerçekten korkması gereken bir durum olduğuna kendini iyice inandırır.
Ebeveynlerinin sakin ve anlayışlı tavrı ise onu rahatlatır.

Okulun ilk günlerinde çocuk ağlasa da, okula gitmek istemese de ya da karın ağrısı, mide bulantısı gibi fiziksel yakınmalar dile getirse de aile çocuğu okula getirmelidir. En azından tam gün olmasa da o gün içerisinde kısa bir süre okula uğranmalıdır. Başlangıç aşamasında bu gibi durumlarda verilecek en küçük bir taviz, çocuğun bu durumu kullanmasına ya da okul fobisinin temellerinin atılmasına neden olabilir.

Çocuk okula gitmek istemediğinde onu ikna etmek için pazarlığa girilmemelidir. Çünkü bu, çocuk için açık kapı bırakmak olur. Anne veya baba çocuk ile neden okula gitmek istemediğini konuşmalı, çocuğun gerekçeleri konusunda onu suçlamamalı ya da gerekçelerini hafife almamalıdır. Onu anladıklarını belirtmeli ancak yine de okula gitmesi gerektiği konusunda net olmalıdırlar.

Çocuk sürekli okula gitmek istemediğini dile getiriyor ve her gün aynı nedenleri öne sürüyorsa ebeveynler her defasında uzun uzun bu konuyu konuşmamalıdırlar. Yeni bir neden olmadığı takdirde bu konuyu daha önce konuştuklarını ve artık konunun kapandığını söylemelidirler.

Ebeveynler çocuklarının yanında sürekli okuldan bahsetmemelidirler. Çünkü bu zaten çocukların korktuğu şeydir. Okula başlasalar da yine hayatlarında oyun, çizgi film, park gibi eğlenceler olacağını bilmeleri onları rahatlatır. Özellikle yeni başlayan çocuklar için okul sonrası, ebeveynleri ile keyif alacakları aktiviteler yaparak vakit geçirmek onları mutlu edecektir.

HAYIRLI BİR HAFTA DİLEĞİ İLE