İLK AYRILIK VE ORYANTASYON DÖNEMİ
VE İLK GÜNLER….. J
Çocuğumuzun artık bizden ayrılıp okuldaki sosyal yaşam içine girme zamanı gelmiştir.
Uyum sürecini kolaylaştırmak adına çocuğumuzla birlikte pek çok hazırlık yapmışızdır.
Ancak işin en önemli bölümü, şimdi o sevimli, renkli ve bütünüyle çocuklara hitap eden
Neş’e evinin kapısında çocuğumuzu sevgi dolu gözlerle karşılayan öğretmenimize teslim edip ayrılırken başlayacaktır. Evet uyum sürecinin başladığı an gelmiştir ve bu aşamada okul ve çocuğumuz kadar bizim de dikkat etmemiz gereken tutum ve davranışlarımız vardır.
Ebeveynler olarak bu sürecin uzamasını her ne kadar istemesek de maalesef zaman zaman uzayan uyum süreçlerine fazlasıyla katkımız olmaktadır. Hatta kimi zaman sürece dahil olan ve çocuklarımızı bizden çok daha fazla seven büyükannelerimiz ve dedelerimiz de istemeden uyum sürecinin uzamasını pekiştirmektedir. Zira farkında olmasak da, çocuğumuzun bize bağımlı olduğunu düşünürken aslında daha çok biz çocuğumuza bağımlı hale gelmişizdir. Oysa beklenen, çocuğun ebeveynle bağımlılık değil, güvenli bir bağlanma geliştirmiş olmasıdır, aynı şekilde ebeveynlerin de çocuğa. Uyum sürecinin bu etkenlere bağlı olarak uzamasını önlemek adınaysa biz ebeveynlerin,çocuğumuza okulun ve okul ile birlikte dış dünyanın güvenli olduğu mesajını iletmesi gerekir. Bu mesajın doğru bir şekilde iletilebilmesi için de okulun  ilk günlerinde ebeveynlerimizin şu noktalarda özenli olması etkili olacaktır.
•Okulun ilk günü, okul kapısındaki ayrılma anını ve bu sıradaki açıklamalarımızı mümkün olduğunca kısa tutmalı,cümlelerimizinse anlaşılır ve olumlu eylem sözcükleriyle bitmesine dikkat etmeliyiz. Cümlelerimizle olumlu aktarımlar yapmaya çalışırken, yüz ifademiz endişeli, sesimiz ise titriyor olmamalı ve mümkün olduğunca duygulanıp ağlamamaya özen 1Çünkü çocuklar anne babalarının kaygılarını hemen hissederler ve ebeveynlerinin okul ortamıyla ilgili kaygılı olduğunu, okulda kendisine zarar gelebileceğini düşünürler.
Bu nedenle ebeveynlerimiz duygu, ifade ve davranış olarak tutarlı, kararlı ve pozitif bir tavır sergilemeye çalışmalıdırlar.
• Ebeveynlerimiz, her çocuğun uyum sürecinde bireysel özellikler göstereceğinden dolayı, başka çocukların daha kısa sürede uyum sürecini tamamlamasından etkilenmeyip, süreçle ilgili ümitsizliğe kapılmamalı okulla işbirliğini sürdürmeye devam etmelidir.
• Normal bir uyum sürecinde dahi psikolojik nedenlerden kaynaklı karın ağrısı, mide bulantısı,kusma, kimi zaman ateş, gece kabusları, altına kaçırmalar, konuşmada farklılıklar olabileceği unutulmamalı ve bu tür durumlarda telaşa kapılmayıp kararlı, tutarlı ve pozitif bir şekilde sorunu çözmek için yine okul ile birlikte hareket etmeye çalışmak faydalı olacaktır.
• Uyum sürecinde bireysel farklılıklara bağlı olarak, okulun ilk günlerinde istekli ve uyumlu görünen çocukların, bir süre sonra isteksizlik gösterdiği gözlenmiştir, bu nedenle ebeveynlerin buna hazırlıklı olup yine tutarlı, kararlı ve pozitif bir tutumla uyum aşamasını desteklemesi etkili olacaktır.
• Çocuğumuzun öğretmenine karşı korku geliştirmemesi ve güvensizlik yaşamaması için,okul dışındaki zamanlarda onu uyarmak amacıyla da olsa “ Böyle yaparsan seni öğretmenine şikayet ederim” veya “ Yemezsen öğretmenini ararım” gibi tehdit ifadeleri kullanmamak uyum sürecini desteklemek için önemli olacaktır.
• Okuldan geldikten sonra onunla doyurucu zaman geçirmek ve uyum sürecine bağlı duygularını dışa vurmasını sağlamak adına, çocuğumuzun tercih ettiği oyuncaklarla ve yine onun tercih ettiği oyunları, onun istediği, yönlendirdiği doğrultuda oynamak olumlu sonuçlar sağlayacaktır.
• Ayrıca okuldan eve gelince, çocuğumuzla okulda yaşadıklarıyla ilgili sohbetler etmek onun kendini iyi hissetmesinde etkili olacaktır. Sohbetsırasında soru sormamız gerektiğinde kısa cevap gerektiren sorular yerine, açık uçlu sorularla sohbeti sürdürmek ve onu dinlerken göz teması kurmak, zaman zaman geribildirimlerle iletişimi desteklemek de, ona “seni önemsiyorum”, “seni anlıyorum” ve
“seni dinliyorum” mesajlarını verecektir.
• Son olarak ise başta çocuğunuzun sınıf öğretmeni olmak üzere, okulumuzun aşçımızdan kat görevlimize
varana kadar tüm personelinin, uyum sürecinde değerli çocuklarınızı-mızı  anlamak ve onlarla iletişim kurmak için, onlara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda hizmet içi eğitim aldıklarını ve destek verildiğini bilmeniz ve ekip olarak bize güvenmeniz, bu süreci birlikte tamamlamamıza yardımcı olacaktır.
BU YAZI İÇİN ;
Aile Danışmanı / Uluslar Arası Oyun Terapisti
Arzu   Dinçer Hanımefendiye teşekkür ediyoruz.